Zkušenosti studentek a studentů
- Matěj Bajer
- Kateřina Borovcová
- Michal Hrubý
- Klára Chmelařová
- Barbora Kolorusová
- Lucie Matheislová
- Lucie Patáková
- Jakub Řehula
- Nikola Švecová
- Natálie Vildová
Universidad de Zaragoza, Španělsko
Dobrý den, jmenuji se Matěj Bajer a studoval jsem v letním semestru ve městě Zaragoza, které sídlí ve Španělsku. Univerzita se jmenuje UNIZAR.
Ubytování
UNIZAR měl v nabídce koleje přímo u campusu, ale upřímně nechápu kdo tuhle možnost může zvolit. Kolej stojí 900EUR na měsíc, což je ještě o 250EUR více, než náš grand který činí 650EUR. V ceně jsou již zahrnuty všechny různé poplatky jako energie, internet a také plná penze, která ale nevím jak vypadá, když v campusu není žádná školní jídelna. Já jsem zvolil možnost sdíleného apartmánu, který jsem si našel po vlastní ose. Platím nájem 220EUR měsíčně, ale v ceně nejsou zahrnuty energie a internet, takže se vším všudy platím přibližně 300EUR měsíčně.
UNIZAR sídlí 30 minut od centra města, takže když budete bydlete na koleji, je sice výhoda, že bydlíte přímo u školy, ale na druhou stranu bydlíte docela daleko od centra pěšky. Můj apartmán je na půli cesty, takže to mám 15 minut do školy pěšky a v centru města jsem za 15 minut. Lidé od kterých si apartmán pronajímáme jsou velice milí a kdykoliv jsme s něčím měli problém, tak ho do druhého dne vždy vyřešili.
Cesta
Do Zaragozy se mimo sezónu, od listopadu do března dá dostat přímým spojem z Vídně přibližně za 500Kč, bohužel ale v sezóně se tenhle spoj ruší a tak se musí létat do Barcelony, nebo Madridu který stojí přibližně z Vídně 1500Kč, nebo z prahy přibližně za 2300Kč. Poté se do Zaragozy dá dostat buď autobusem, který je sice levnější, přibližně 10EUR, ale cesta trvá 4hodiny, nebo vlakem, který je příjemnější, rychlejší, ale cena se pohybuje kolem 30EUR cesta vlakem trvá hodinu a půl.
Přeprava ve městě
Upřímně jsem ještě neviděl město s lepší infrastrukturou. Zaragoza má také přezdívku „15 minutes city“, protože z středu města je všechno co potřebujete dochozí do 15 minut. Z 90% chodím všude pěšky, dá se tady koupit karta na hromadnou dopravu, která se jmenuje tarjeta bus. Jedna jízda stojí 50centů. Jezdí tady jedna linka tramvaje, která vás doveze z jednoho konce města na druhý a poté autobusy.
Další možnost je koupit si kartu na sdílené kola, která stojí 36EUR na rok, bohužel nejde objednat jen na půl roku, což by bylo pro Erasmus studenty, kteří jedou na jeden semestr ideální. Po celém městě je rozmístěno více než 200 stojanů, stačí přiložit kartu, odejmout kolo a poté ho vrátit na jakýkoliv stojan.
Studentské karty
UNIZAR nabízí nějakou studentskou kartu, ale upřímně jsem pro ní nenašel žádné využití, podniky blízko univerzity vám dají studentskou slevu i bez předložení jakéhokoliv průkazu a pro žádné otevíraní dveří, nebo kupování obědů ji také nevyužijete.
Menza
Pro mé překvapení v našem velkém campusu, který je podobně velký jako campus ZČU na borech, se nenachází žádná jídelna. Je tady jedno malé bistro, ve které prodávají sendviče, ale bývá v něm vždy obrovská fronta, proto když máte hlad musíte jít někam vedle campusu, kde je mnoho podniků. Podniky většinou nabízí nějaké studentské slevy, já například chodím rád na snídani, kde dostanete kávu, džus a sendvič za 3EUR a po povinnostech na 2 piva a patatas bravas, což jsou opečené brambory s dvěma omáčkami za 5EUR.
Knihovna
UNIZAR nabízí dvě knihovny, z toho jedna je otevřená 24hodin denně. Žádnou knihu jsem si nepůjčoval domů, takže nevím jak probíhá přesně tento proces. V angličtině tam moc knih nemají.
Problémy a řešení
Největší problém v Zaragoze je sehnat ubytování, chce to řešit co nejvíce dopředu. Existuje mnoho internetových stránek jako je idealista.com, kde se dá bezpečně pronajmout pokoj. Poté se dá také sehnat sdílený pokoj na sociálních sítích, kde už vám nikdo nezaručí, že to není nějaký podvodník. Jinak jsem se s žádným problémem nesetkal.
Jaké předměty jsi studoval?
1) Psicología del desarrollo 26606
Vývojová psychologie vyučována v angličtině, předmět je rozdělen na teoretické a praktické hodiny, na teoretické není povinná docházka, na praktickou musíte mít alespoň 80%. Pro splnění předmětu musíte udělat skupinovou práci na téma pozorování nějaké skupiny dětí a práci prezentovat, poté splnit písemný test. Předmět mám již splněný, rozhodně nepatří mezi těžké předměty ve kterých byste neměli uspět.
2) Fundamentos de educación musical 26628
Základy hudební výchovy také v angličtině, předmět je opět rozdělen na praktické a teoretické hodiny, docházka je povinná na oboje. Pro splnění toho předmětu stačí mít docházku přes 80% a plnit úkoly, které učitel posílá, většinou to zabralo přibližně hodinu týdně úkol splnit.
3) Inglés en educación infantil I 26511
Angličtina, ve kterém jsem se učili různé metody a strategie jak pracovat s dětmi. Docházka byla povinná jak na teoretické tak praktické hodiny, pro splnění předmětu musíte mít docházku nad 80% a splnit písemný test a ústní zkoušku.
4) Inglés en educación primaria I 26611
Předmět dost podobný bodu výš, akorát strategie a metody byli určeny pro starší děti. Požadavky pro splnění předmětu byly identické.
5) Didáctica de la geometría 26629
Didaktika geometrie vyučována v angličtině, mě dělá největší problém, příklady nejsou sice nijak těžké, ale mám problém se vyjádřit a obhájit své řešení v angličtině. Docházka na teoretickou část není povinná, na praktické musíte mít nad 80%, pracuje se ve skupinách na různých úkolech. Pro splnění předmětu je nutné úspěšně napsat písemný test.
ČESKÁ ŠKOLA BEZ HRANIC – LONDÝN
KATEŘINA BOROVCOVÁ, 1.STUPEŇ
STÁŽ ÚNOR - DUBEN 2024
Ahoj všichni, jmenuji se Kateřina, jsem z Fakulty pedagogické ZČU, studuji učitelství pro 1. stupeň ZŠ a nyní jsem na stáži v Anglii, přesněji v Londýně.
Začátkem října jsme dostali nabídku na tuto stáž a jelikož toho byla spousta k zařizování, neměla jsem čas váhat a vrhla se do toho po hlavě. Rozhodla jsem se vycestovat především kvůli nabírání nových zkušeností, poznání jiné kultury, jiného školského systému a v neposlední řad samozřejmě kvůli zlepšení anglického jazyka.
Stáž absolvuji v České škole bez hranic v Londýně. Hlavní náplní je pozice asistenta pedagoga, ale není to to jediné, do čeho se zapojuji. Stáž zahrnuje přípravy na výuku, pomoc s administrativou, pomoc v anglické škole (hodiny vaření či dramatické výchovy), výpomoc na mimoškolních akcích a celkové zapojení se a pomoc s čímkoliv je potřeba. Někomu by se mohlo zdát, že se tu člověk nehne od práce, ale ono to tak jen vypadá. Česká škola bez hranic je kolektiv skvělých lidí, kteří vám předají zkušenosti, pomůžou se vším, ukáží vám nový pohled na spoustu věcí a jsou tady takovou náhradní rodinou pro vás - takže i když budete nějaký týden více pracovně vytížení, tak si to stejně užijete, jelikož budete obklopeni pozitivní energií.
Abych vám to krátce shrnula… Jsem tu momentálně měsíc, mám ještě 2 měsíce před sebou, ale už teď mohu říct, že jsem naprosto spokojená. Je to tu všechno trošku dražší (spíš trošku víc) a to, co pro nás znamená dlouhá cesta, je tady v Londýně blízko (v Česku cesta Plzeň-Praha vlakem se rovná tady jedné cestě do práce, kterou máte poblíž), ale zase tu můžete navštívit o to víc zajímavých míst v ,,blízkém” okolí.
Každopádně jestli stále váháte, jestli vyrazit, tak neváhejte a jeďte, protože tohle jsou zkušenosti a zážitky, které vám zůstanou do konce života.
UCLL Limburg, Belgie
ERASMUS BELGIE
Erasmus. Je složité popsat všechny pocity, které se během této životní etapy vyskytovaly. Je to první výstup z komfortní zóny a troufnu si říci, že v extrémním slova smyslu. Dovolte mi tedy dát drobné rady, chcete-li zesumarizovat, co během stáže bylo mými překážkami a pokud se chystáte vyjet do stejné destinace, kterou jen doporučuji, budu rád, když někomu tyto rady pomohou. Ještě před začátkem je třeba říct, že Belgie není atraktivní destinace na Erasmus, opírajíc se i o fakt, že přede mnou se na Limburskou univerzitu nikdo z naší školy ještě nepodíval.
BIROKRACIE
Je fér přiznat, že během mé snahy odjet na Erasmus se stalo mnoho problémů a bohužel se jednalo o problémy ze strany naší školy. Na Erasmus jsem měl odjet již 3x, jednu na Sicílii (tady jsem žádost zrušil sám), podruhé do Lovaně, tady se již jednalo o Belgii, avšak se v půlce řešení zjistilo, že školy spolu nemají podepsanou spolupráci a v tento moment přichází na řadu moje aktuální škola (UCLL Limburg), kde jsem všechna doposud vyřízená data mohl využít, jelikož mezi Lovaní a UCLL je podepsána spolupráce, tudíž jsem mohl pokračovat v zájmu o studiu v Belgii. Bohužel se přepis přihlašovacích dat uskutečnil dost pozdě na to, aby byl můj pokus odjet zdárně
ukončen. Začal jsem tedy “od nuly“ a naštěstí tentokrát vše proběhlo, jak mělo.
Popravdě, poté začalo jedno z nejtěžších období na škole, v podstatě od doby, kdy jsem se dozvěděl, že mne škola přijala, jsem začal řešit jen Erasmus. Musím tedy říci, že pomocí paní Porazilové, to šlo skoro samo, díky ní jsem měl stále přehled a možnost vždy kontaktovat. Důležité je si během tohoto vyřizování, a že toho není málo – škola, ubytování, doprava, finance..., uvědomit, že je také potřeba ukončit zkouškové v aktuálním semestru.
Do dvou měsíců se se mnou spojila belgická škola a zaslala první instrukce, bylo potřeba se přihlásit do asi š portálů, bohužel ne moc intuitivních. Po přihlášení a snaze si zapamatovat všechny hesla a uživatelská jména, se belgický portál lehce zjednoduší a postupuje se po jednotlivých krocích, kdy vždy je popsán krok a poté lze na tomto portálu vidět, zda je políčko vyplněno správně.
Po dokončení tohoto procesu, se kterým souvisel i klasický proces s LA atd. mi belgický portál vygeneroval jméno typu r054872, kterým se nyní mohu přihlašovat do belgického systému Microsoft One notes (což, jestli jsem laicky pochopil, je platforma, na které fungují všechny předměty na UCLL).
Po příjezdu do Belgie je nutné se před delším pobytem přihlásit úřadům. Toto papírování pravděpodobně za vás ale vyřídí ubytovávající, popřípadě máte možnost si to ve smlouvě vynutit
HLEDÁNÍ UBYTOVÁNÍ
Teď pozor. K tomuto tématu bych přidal asi 12 vykřičníků. Hasselt, což je město, kde univerzita sídlí, je malé a převážně studentské město. V tomto 74 tisícovém městě se totiž nacházejí 3 státní vysoké školy a 4 vyšší odborné. Zájemci o tento Erasmus by se neměli nechat zmást tím, že je po půlce Hasseltu Campus s ubytováním. Belgičtí studenti mají totiž právo ubytovat se na koleji i když bydlí například 20 km od města a využívají toho, tudíž hledat ubytování již 4 měsíce předem je pozdě. Ano, pravdou je, že záleží, jaké ubytování si přejete, je to však stejné jako u nás. Od ceny se odvíjí kvalita a pohodlí. Avšak já neměl ubytování ještě měsíc předem, naštěstí jsem kdysi na
začátku roku psal studentským ubytovacím společnostem typu Xior, Upknot.... A jeden z nich, Xior student housing, mi nabídl volný pokoj. Dalo by se tedy říci, že jsem měl štěstí, bydlím cca 5 km od školy (MHD 10 minut) v novém 12ti patrovém domě s vlastní koupelnou a společenskou místností ve 12tém patře a 2mi společnými kuchyněmi.
Mnoho nájemníků nabízí ubytování za výrazně levnější cenu, než ostatní. Bacha, jedná se o 1 byt rozdělený zdí na 3 menší a pokoj je “při nejlepším“ vybaven umyvadlem. To se však mnohdy nedozvíte hned jako například moje spolužačka Řekyně, která za 350 euro na měsíc, měla malý pokoj s postelí a bez okna, kde měla sprchu doslova u postele a bez záclony. Ubytování si můžete předem najít na webových stránkách KOT@LIMBURG. Také nutno vědět, že grant od školy vám na ubytování vystačí jen tak tak, v Belgii je ubytování pro studenty sice samozřejmostí, ale pro nás se jedná o finančně náročnou položku v rozmezí 400€-650€ na měsíc. Většina ubytování podepisují pevné smlouvy a to až do září, kdy po vás i v době nepřítomnosti budou chtít peníze a s tím grant již nepočítá.
DOPRAVA
Doprava v Belgii je věc, o které vůbec nevím, co si myslet. Každopádně začneme od začátku. Belgie má myslím 4 mezinárodní letiště, do 3 lítají linky z Prahy. 2 letiště jsou vedeny v Bruselu, ALE! Každému hned padnout do oka letiště Charleroi Brussels, ano, je to varianta, ale ne nadarmo je toto letiště vedené jako francouzské. Je totiž cca 50 km od Bruselu. Za opravdu levné letenky se za hodinu dostanete 2x každý den do Belgie. Problém nastává právě s lokalitou letiště Charleroi, oproti letišti v Bruselu, kam z Prahy míří jen lety společnosti Brussels Airlines, protože Charleroi neleží ani v samotném městě Charleroi, tudíž na typické „dojdeme do centra“ zapomeňte.
Na letiště jezdí FlixBus, díky kterému s dostanete do větších měst, ale za cenu 20€ a více a nebo shuttle bus, což je soukromá firma, kde každou půlhodinu jezdí autobus na lince Charleroi letiště – Charleroi nádraží. Popravdě, nevím jak a kde si koupit jízdenky, jelikož Belgičané a hlavně francoužští Belgičané mají rádi komplikovanost, takže tím samým Schuttle busem jsem již jel i zadarmo, ale také za 5,10,15 euro, pokaždé jinak a vůbec nevím jak. Ještě mějte na mysli, že nejlevnější let do Charleroi znamená přistání ve 22:10, avšak po 22:00 už žádná doprava z letiště
nejezdí a budete nuceni na letišti přespat. Pokud se tedy z letiště dostanete, vaše cesta bude pravděpodobně pokračovat po trase Charleroi Central-Brussels Midi/Zuid – vaše finální destinace.
Pro cestování po Belgii bych doporučil stáhnout aplikaci belgických drah, které mají již 6 let stávku, a vědět, že ne všude se dostanete vlakem. Všechny spoje jezdí přes Brusel. Spoje vypadají paprskovitě podle provincií, takže se může stát, že ke kamarádce, která bydlí 50 km od vás jedete vlakem, jedinou možnou dopravou, 3h 20 minut. Jediné plus na dopravě je cena a to ta, že platíte na jednu cestu kamkoliv po Belgii pevnou částku 7,1€.
Co se týká městské dopravy jezdí zde autobusy, na které ale není vůbec spoleh a pokud chcete někam na čas, vemte si kolo, což je tady extrémně propagovaný typ dopravy, všude se dostanete kolem pomocí cyklostezky a máte možnost si skoro kdekoliv kolo půjčit.
BÝT STUDENTEM V BELGII
Pomocí již zmiňovaného portálu obdržíte kartičku studenta s fotkou a vašim jménem, na tuto kartičku pak budete mít mnoho výhod a to nejen v menze, ale i ve městě v hospodách apod. Menza na univerzitě je skvělá, každý den za velmi dobré ceny je v nabídce mnoho druhů jídel, polívek, salátový bar a myslím, že se zde každý skvěle nají, pro příklad, já a přítelkyně jsme měli pizzu, lasagne, polívku, chleba a Sprite, Colu a platili jsme dohromady 7,5€, to mluví za vše a mimochodem, menza je skvělá!
Co se týče knihovny a dalších možností, ano i ty tu jsou a nejen knihovna, ale i sklad didaktických materiálů, vše je pro vás přístupné a to v provozních hodinách. Co se týče využití kartičky, je však poměrně malé a spíše je jen takovou památkou na váš Erasmus.
PROBLÉMY
Mnoho problému jsem již zmínil, a proto tady budu nyní říkat problémy každodenního života v Belgii. Nezapomeňte si rozpočítat peníze na den, pravděpodobně bude potřeba mít peníze buď našetřené nebo posílat peněz více, jelikož grant nestačí. Ve Francouzské části se s vámi nikdo nehodlá bavit anglicky, budete muset být vybaveni nervy a slovníkem. Belgičané moc nevaří a spíše smaží. Na mnoho ubytováních bude potřeba si koupit matraci, nezoufejte, ve městě je i Ikea. Většina ubytování nabízelo nájem od 15tého února, ale nástup je týden předem, tudíž je potřeba se předem ubytovat v hotelu, doporučuji Genk (10 minut autobusem). Autobusy v Belgii jsou nespolehlivá doprava, stáhněte si však aplikaci s názvem DeLijn, která je extrémně intuitivní a myslete na to, že všechny zastávky jsou na znamení. Při hledání ubytování můžete vidět mnoho ubykací v Diepenbeeku, jelikož škola sídlí právě tam, je to skvělé ne? Akorát, že všechno dění se odehrává v Hasseltu a doprava do Diepenbeeku po 8 hodině nejezdí a bude vás čekat 5 km dlouhá procházka. I doprava do samotného kampusu je rychlejší z Hasseltu.
PŘEDMĚTY
Předměty opravdu obtížné nebyli, problém byl, že v Belgii je styl vzdělávání učitelů podchycen jinak, zde se snaží z budoucích učitelů udělat lepší lidi, proto je většina předmětů zaměřena na rozvoj osobnosti a charakteru studenta.
QK1661 The teacher as a global citizen (6 ECTS) – pondělí 10:00-12:00
Skvělý učitel, obsah hodiny bylo debatovat v menších skupinkách nad celosvětovými otázkami typu rasismus, homofobie, respekt, bohatství a chudoba, během hodiny jsme se snažili pod dohledem, opět, jednoho z nejlepších učitelů, debatovat a konstruktivně se zamýšlet i nad nepokládanými otázkami kontroverzního typu, například: Mají černoši lehčí život kvůli nucenému respektu? Je i bílý člověk utlačován? Výstup hodiny bylo jen odevzdání domácí písně, která se zaobírá alespoň jednou probíranou kapitolou a poté na hodině zhodnotit a popsat.
QK1659 Culture and Heritage Education (6 ECTS) – úterý 10:00-12:00
Rozbor textu. Jednalo se o průřezy historií anglické literatury, během plnění předmětu jsme se snažili hlouběji porozumět psaným textům. Popravdě, tento předmět jsem rád neměl a neviděl jsem v něm smysl.
Výstup je portfolio z úkolů, které byly kreativního rázu a plnili jsme je každý týden na hodinu.
QN 1700 Community Design Thinking (6 ECTS) – středa 10:00-14:00
Tento předmět vystihuje učení v Belgii, byli jsme rozděleni do skupin (3), každá měla vlastní téma a snažili jsme se (ve zkratce) vytvořit nějaký doplněk “věc“, která by měla zlepšit život nás všech. Jednalo se tedy o projekt, kdy jsme využívali poznatky z hodiny, dotazníky a komunikovali nejen mezi sebou, ale také s mnoha hosty při hodině, kteří byli spjati s našimi projekty.
Jednalo se o opravdu složitý předmět na plnění, výstup je psaný deník s zápisy ze všech hodin, avšak zaměřený na pocity, a odprezentování projektové práce.
QK 1660 Storytelling: Language in a global context (6 ECTS) – čtvrtek/praxe
Konečně předmět, který plně mohu aplikovat v budoucnosti, v dvojici jsme si měli vymyslet příběh, na kterém jsme postupně na hodinách pracovali a zlepšovali mluvený projev, zároveň jsme paralelně s tím navštěvovali školu, kde jsme byli celkem 4x na dvě hodiny týdně a pozorovali jsme fungování ve školách.
Výstup je esej o rozdílech mezi školstvím, prezentace příběhu před třídou.
INSTITUTO POLITECNICO DE LISBOA, Portugalsko
Portugalsko – Lisabon
aneb Nejlepší rozhodnutí v mém životě
Možná to bude znít jako klišé, ale žít půl roku v cizí zemi mi od základů změnilo můj život. Mentálně jsem vyrostla, zažila věci, který jsem si myslela, že se dějou jen ve filmech, potkala spoustu inspirativních lidí. A ano, taky jsem si sáhla na totální dno, probrečela x nocí, chtěla to před odjezdem vzdát. Je to obrovský krok z naší komfortní zóny, krok do neznáma, který ale stojí za to. Já jsem na sebe dnes pyšná, že jsem do toho šla a zažila ty nejkrásnější chvíle svého života.
Portugalsko vás pohltí. Za mě to je neobjevený poklad Evropy, který vám nabídne dechberoucí přírodu, laskavé a otevřené lidi a nezapomenutelnou zábavu. Autobusu se tu nedočkáte, ale každou minutu vám nad hlavou proletí letadlo. Kafe si koupíte za 50 centů a až ochutnáte pastés de natal, nebudete už chtít jíst nic jiného. Zažila jsem několik naprosto spontánních výletů na místa, o kterých se mi ani nesnilo. Poprvé v životě jsem stopovala a vytvořila si nečekaná, ale upřímná přátelství.
A třebaže je Portugalsko jednou z nejbezpečnějších zemí Evropy, bojím se tam vracet. Bojím se, že se ještě víc zamiluju do toho všeho, co tahle rozmanitá země nabízí.
Oceáne, Lisabone, Portugalsko.
Má bezmezná lásko.
Už navždy v mém srdci bude psáno,
že právě tobě řekla jsem své ANO!
P.S. A jestli nejste fanoušci fotbalu, tak Portugalsko vás přesvědčí o opaku a budete si pamatovat, že „Krištyano Ronaldo“ je nejlepší hráč na světě!!!
Universität Regensburg, Německo
Dokumenty:
Tomuto bodu v mé práci bych chtěla věnovat větší pozornost už z toho důvodu, že Německo je velice striktní v byrokracii. Již od prvních emailů, které mi univerzita poslala a kde mě hlavně upozorňovala, ať si každý dokument pečlivě zkontroluji a následně uložím do svých dokumentů, jsem zjistila, že nejlepší bude si opravdu vše schovávat a ukládat. Student, který bude studovat v Německu se musí připravit na rychlou komunikaci s univerzitou právě kvůli stálému podepisování papírů o souhlasu a správnosti dokumentů.
Takto to může vyznít velice složitě. I já jsem na začátku trošku bádala, co kdy mám odevzdat a jestli jsem vše vyplnila správně. Poté jsem ale přišla na to, že International office, která tohle všechno zařizuje mi na všechny otázky, které jsem potřebovala zodpovědět, odpoví během druhého dne a tím pádem jsem se nemusela bát toho, že bych něco odevzdala špatně či pozdě. Na druhou stranu, i kdyby se tak stalo, International office si problému hned všimne a pošle email o tom, že jsem něco zapomněla nebo se má něco v dokumentu opravit.
Před příjezdem se studentovi pošle Checklist s položkami, jaké dokumenty a různé karty (ID, zdravotní kartička) si má student přivézt s sebou. Další dokument se skládá z toho, jaké dokumenty si musí student projít před odjezdem a co vše musí zaplatit před odjezdem. Za tyto dokumenty jsem byla velice ráda, protože jsem nemusela projíždět email od emailu a hledat, co vše potřebuji.
Po příjezdu do Regensburgu čeká studenta další papírování ohledně bydlení, zřízení bankovního konta a osobního čísla a placení místního rozhlasu. Tyto body však nedělá student sám. International office má pro studenty první týden po příjezdu vystavený “rozvrh” přednášek, které se týkají právě zřizování výše vypsaných věcí plus ostatních důležitých informací, bez kterých se zde student neobejde, např. třídění odpadu, vracení pet lahví, či otevírací doba obchodů. Při těchto přednáškách si student zároveň zřizuje školní konto, aby měl přístup do všech budov školy (díky své školní kartě) a zároveň získává přístup ke školní platformě SPUR, kde si poté může student vytvořit rozvrh a komunikovat zde s profesory.
Před ukončením semestru je důležité mít všechny své dokumenty při sobě z toho důvodu, že student potřebuje zrušit všechny platby, bankovní konto a zároveň musí požádat o Transcript of Records, který musí poté zaslat na domovskou univerzitu ke schválení. S tímto krokem studentovi zase pomůže International office (pošle připomínky ohledně data zrušení smluv atd.).
Facebook stránka International office: https://www.facebook.com/UR.InternationalOffice
- zde se píšou různé připomínky, kdy se co má udělat
Bydlení na koleji:
V Regensburgu může být student ubytovaný až ve 12 různých kolejí podle preferencí (cena, parkovací stání, bydlení v centru města, bydlet sám nebo ve sdílené koleji…). Výběr koleje nastává ještě předtím, než student dorazí do Regensburgu. První den, kdy student přijde na univerzitu, se setká s jedním člověkem z International office, kde dostane své klíče a první informace o bydlení, jako kde svojí kolej najde, co musí udělat, až na kolej dorazí, jaké všechny papíry má odevzdat správci koleje atd. Poté, až tohle všechno student udělá, tak musí (s pomocí International office) vytvořit trvalý příkaz na svém bankovním účtu, kde se budou automaticky strhávat peníze za bydlení.
Po popisování “úřednických záležitostí” nastávají ty zábavnější informace.Na každé koleji funguje společný chat na platformě Whatsapp, kde si studenti bydlící na určité koleji píšou o různých událostech, které daná kolej pořádá (většinou jsou pravidelné) a zároveň se zde domlouvá, kolik lidí se zúčastní a jakou práci kdo zastoupí. Další skvělou věcí, která se děje v této skupině, je společné vypomáhání. Někomu se rozbije kolo, tak napíše do skupiny a ostatní mu přijdou pomoct. Takže se nemusíte bát, i když jste na koleji sami, vždy máte příležitost se seznámit a zároveň si navzájem vypomoct.
Odkaz na stránky kolejí: https://www.stwno.de/en/housing/wohnanlagen-rgbg-en
Cestování do Regensburgu:
S cestou do Regensburgu si student nemusí lámat hlavu, protože má více možností, jak se sem dostat. V nejlepším případě může student využít vlak. Nicméně doporučuji si koupit lístek s předstihem minimálně jednoho týdne! Rozdíl cen je až dvojnásobný, pokud si student koupí lístek například den předem. Cesta trvá přibližně 2 hod 45 min, samozřejmě se může stát, že vlak bude mít zpoždění. U vlaků bych chtěla doporučit jezdit linkou ČD, protože je to výhodnější než se zaregistrovat u DB. Student si sice může zakoupit slevu na vlaky, ale pokud potřebuje jezdit jen domů a zpátky, tato sleva se nevyplatí. Nicméně, pokud student plánuje procestovat v rámci erasmu jiná města v Německu, tuto slevu bych určitě doporučila.
Druhou variantou je využití Flixbusu, který je cenově dražší než vlak, na druhou stranu jezdí i v noci, pokud potřebujete být druhý den někde již brzy ráno.
A v neposlední řadě je i auto vhodná varianta. Pokud má student možnost využít auto, je za příplatek možné parkovat na území kolejí. Cesta trvá z Plzně přibližně 1 hodinu a 45 minut, takže se to dá pokládat za nejrychlejší možnost.
Studentská karta:
Studentská karta má v Regensburgu velké výhody. Na této kartičce má student své konto pro stravování v menze, pro kopírování či tisk dokumentů nebo jako vstup do knihovny. Takto to zní poměrně stejně jako na ZČU. Co je ale velká výhoda, že student má v této kartě zdarma MHD po celém Regensburgu a okrajních částech města. Další výhoda této kartičky je, že si student může v příslušném automatu zaplatit čip do karty, který mu zpřístupní vstup do tělocvičny, posilovny, do bazénu či na horolezeckou stěnu.
Cestování po Regensburgu:
Jak jsem již zmínila v předchozím bodě, v den, kdy student obdrží studentskou kartu, má veškeré MHD po Regensburgu a okolí zdarma. I když se to zdá jako skvělá nabídka, v Regensburgu moc studentů v MHD nejezdí, jelikož se preferuje jízda na kole. Celý areál školy je vybaven stojany na kola a i napříč městem máte vždy možnost na odložení kol. V městech najdete spousta bazarů, kde si sehnat kolo za přijatelnou cenu a zároveň ho na konci semestru prodat jinému studentovi. Samozřejmě nemůžeme čekat luxusní kola, jde opravdu jen o jízdu ve městě. Pro cyklisty jsou přizpůsobené pruhy na silnici nebo vymezené pruhy na chodnících.
V neposlední řadě Regensburg není největší město na to, abyste se nikam nedostali pěšky, z centra na univerzitu trvá cesta přibližně půl hodiny, což bych nepokládala za dlouhou trasu.
Mapa, kde mohu jezdit se studentskou kartou zadarmo
Univerzitní jídelna:
Univerzitní jídelna je veliký komplex uvnitř kampusu, kde se může najednou stravovat až 1 000 studentů. Jídlo se nemusí dopředu objednávat, stačí pouze přijít, vybrat si jídlo a pití, poté vše odkliknout na kase, kde pouze přiložíte nabitou studentskou kartu.
V celém jídelníčku najdete vždy polévku, poté 4 - 6 jídel (rozdělené podle stravovacích návyků: veganské, vegetariánské, ryby, maso, sladké jídlo) a pokud by vám nestačila daná porce, vždy si můžete přikoupit jednu porci přílohy navíc. Dále si můžete vybrat několik druhů salátů od těstovinového, zeleninového až bramborový salát. Nakonec jídelna má na výběr nejméně 3 dezerty ve skleničce, většinou tvarohového nebo pudinkového typu. Samozřejmě nesmíme zapomenout na pití, kdy si student může vybrat od obyčejné vody po různé druhy limonád a piv. Ale pozor! Myslíme na vratné lahve! Pokud si student přidá k obědu i pití, musí zaplatit zálohu na láhev, která se mu vrátí zpět až danou lahev vrátí při odchodu zpět. Cenové rozpětí jídel je od 2,50 eur až po 7 eur, podle druhu jídla.
Pokud by ani z takového množství nabídek nevybral, může navštívit jeden ze 7 druhů kaváren a bister v kampusu univerzity, kde má z jídel na výběr například domácí sekanou, řízek nebo pizzu a mnoho dalšího.
Odkaz na jídelníček: https://stwno.de/de/gastronomie/speiseplan/uni-regensburg/mensa-ur
Univerzitní knihovna:
Student univerzity může navštívit až 12 knihoven, které se nachází jak v kampusu školy, tak i v centru města. Jediné, co student potřebuje je studentská kartička, pod kterou se přihlásí, že vstoupil do knihovny. Systém půjčování bych přirovnala k systému ZČU. Bonusová věc, kterou bych chtěla vyzdvihnout, jsou boxy na učení - prostor pro 1 až 10 studentů, kteří mají svojí vlastní odhlučněnou místnost na učení nebo psaní společných prací.
Problémy a jak je vyřešit:
Abych pravdu řekla, zatím se mi žádný vážný problém nestal, abych tento bod mohla naplno popsat. Pokud má student jakýkoliv problém, vždy najde řešení v International office, kde mu vždy poradí. Je to centrum studentů, kteří sem přijeli studovat a je jejich práce to, abychom se zde měli dobře a neměli žádné problémy. Pokud by se jednalo o banální problém, jsou zde International buddies - studenti, kteří vypomáhají International office,se kterými se student vídá každý den ve škole a může jim kdykoliv zavolat či napsat prostřednictvím aplikace Whatsapp.
Dále International office vytváří každých 14 dní “International coffee hour,” kde se sejdou všichni zahraniční studenti a mohou povídat u šálku kávy, čaje nebo lahve piva a říct si nadcházející plány, kam se bude cestovat či v jaké hospodě bude v následujících dnech akce. Zároveň se zde ale právě řeší, jestli někdo nemá problémy ve výuce, jestli je vše podle plánu nebo potřebuje student s něčím pomoci.
Moje předměty:
How do German primary schools work? School visits to primary schools with different profiles (including teaching observations) – only for international students – (Number 32451, 6 ECTS)
- V tomto předmětu student navštěvuje základní školy v okruhu Regensburgu. V hodinách naslouchá výkladu a sleduje dění ve třídě. Zároveň při samostatné práci či společné práci může student zapojit do diskuze nebo může žákům pomáhat s vyřešením daného úkolu (samozřejmě v němčině). Dále si student může povídat s ředitelem/ředitelkou školy o tom, co ho zajímá a obecně, jak tato základní škola funguje. Po odchodu ze školy musí student vyplnit formulář, který dostal na začátku semestru, a který se týká toho, co jsme mohli vypozorovat v hodině. Celý předmět je v anglickém jazyce, pouze na žáky ve škole potřebujeme využít německý jazyk.
- Tento předmět bych přirovnala k náslechovým praxím.
- Předmět není náročný ani těžký.
ILC (Intensivsprachkursen für Programmstudierende) – (Number 37509, 12 ECTS)
- Tento předmět se absolvuje před začátkem semestru, kdy si student může ověřit jeho úroveň německého jazyka a zároveň ho dokáže o úroveň výš posunout. Tento kurz je intenzivní v tom, že student dochází celý jeden měsíc, 5 dní v týdnu na 3 hodiny gramatiky, poté následuje buď kurz mluvení nebo kurz psaní (vždy se to střídá). Kurz končí napsáním dvou testů z gramatiky (jeden uprostřed měsíce a jeden na konci měsíce), mluvním cvičením ve formě prezentace a slohovou částí na zadané téma.
- Kurz sice není těžký, ale shledávám náročné, že se všechny úkoly a eseje musí plnit ze dne na den.
- Za tento kurz student musí zaplatit 350 euro + koupení učebnice.
German Language Course (B2.1) – (Number 37540, 9 ECTS)
- Tento předmět byl navazující na předchozí ILC, který jsem úspěšně zvládla a mohla jsem se posunout na další level. Předmět se skládá hlavně z gramatiky a skládá se z 6 hodin němčiny týdně. K absolvování předmětu musí student splnit 2 testy (jeden uprostřed měsíce a jeden na konci měsíce).
- Předmět není náročný ani těžký.
- Pokud student neabsolvuje ILC, musí před vybráním předmětu absolvovat test, který řekne, jestli tento level je vhodně vybraný + student si musí koupit učebnici
Odkaz na katalog předmětů: https://campusportal.uni-regensburg.de/qisserver/pages/cm/exa/coursecatalog/showCourseCatalog.xhtml?_flowId=showCourseCatalog-flow&_flowExecutionKey=e1s1
Universität Regensburg, Německo
INSTITUTO POLITECNICO DE LISBOA, Portugalsko
Erasmus – shrnutí
Svůj pobyt v Lisabonu bych shrnula jako obrovskou nepřenositelnou zkušenost. I když to nebylo vždy růžové, vždy to byla zkušenost, ze které jsem se mohla poučit a aplikovat ji pro svůj budoucí život. Víc, než zkušenost studijní to byla hlavně zkušenost životní, za kterou jsem velice vděčná.
Studium
Vyučovací hodiny na univerzitě byly převážně v portugalštině, takže jsme od učitelů dostávali extra úkoly v angličtině, které jsme museli plnit. Přistupovali k nám individuálně a snažili se nám vždy pomoct. Také spolužáci s námi rádi komunikovali a snažili se nás zapojit.
Když bych měla vyzdvihnout nejlepší zážitek související s mým studiem na této univerzitě, je to jednoznačně týden strávený v portugalské základní škole, kde nám univerzita zařídila praxi (mluvilo se anglicky). Měla jsem zde možnost povídat si jak se studenty, tak s učiteli a byl to pro mě opravdu silný zážitek. Přineslo mi to mnoho inspirace pro mé studium a pro moji budoucí kariéru.
Volný čas
Měla jsem spoustu volného času, který jsem využila převážně cestováním. Objevila jsem spoustu nových a krásných míst, jak v Portugalsku, tak v zahraničí. V Lisabonu funguje organizace, která plánuje různé výlety a aktivity pro přímo pro Erasmus studenty. Potkáte se tam se spoustou lidí z celého světa. Přes týden se chodí například surfovat, pořádají se poznávací procházky po městě a večer je vždy nějaký program jako je party, večere atd. Každý víkend je zde vždy nabídka výletů v okolí Lisabonu, někdy i výlety na celý víkend např. do Španělska atd.